אודות

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, בשיתוף אגף התנועה – משטרת ישראל ועמותת "נתיב בטוח", השיקו באוגוסט 2016 מיזם חדש: "שומרי הדרך – שינוי חברתי בכבישים", על מנת לשנות את תרבות הנהיגה בישראל ולקדם נהיגה על פי החוק בקרב כלל הנהגים. פחות מחודש לאחר השקת המיזם נרשמו אלפי אזרחים המעוניינים להתנדב במיזם. מהשקתו הצטרפו אליו כבר אלפי מתנדבים.

עד כה נשלחו על ידי משטרת ישראל והרלב"ד עשרות אלפי זימונים לדין, קנסות ומכתבי יידוע (בעלי אופי התרעתי – חינוכי) לבעלי רכבים שתועדו על ידי שומרי הדרך. 

מטרת המיזם היא לתעד עבירות תנועה חמורות המבוצעות בכבישי הארץ, בדגש על בריונות כביש, ובכך לייצר הרתעה מפני ביצוע עבירות תנועה. אנו עושים זאת באמצעות אכיפה אזרחית של עבירות תנועה בכבישים – כי הכביש שייך לכולנו.​​​​​​​

ייחודו של המיזם הוא השימוש בחוכמת ההמונים – מתן האפשרות לכל אזרח, הפועל מתוך אחריות אישית ומוסרית לנושא הבטיחות בדרכים, לתעד עבירות תנועה חמורות באמצעים דיגיטליים מתקדמים.

מתנדבי המיזם עושים שימוש ביישומון ("אפליקציה") ייחודי שפותח תוך הסתייעות במומחים מן הדרגה הראשונה, ובהם מומחים לאבטחת מידע וחקר תאונות דרכים מהטכניון, ותוך עמידה בסטנדרטים הגבוהים ביותר של אבטחת מידע לשם הבטחת אמינותו.

היישום מופעל בטרם תחילת הנסיעה, ומצלם באופן רציף את הכביש ואת כלי הרכב הנראים מהשמשה הקדמית. כאשר המתנדב מבחין בעבירת תנועה הוא נותן הוראה קולית או לוחץ על כפתור המוצמד להגה, והאפליקציה שולחת את הדיווח באופן אוטומטי ומאובטח למרכז הסינון והבקרה שהוקם ברשות הלאומית. כל תיעוד שמתקבל נבחן בקפידה בכדי לבדוק האם ניתן לזהות בבירור את עבירת התנועה ופרטי הרכב, ואת סוג העבירה שנצפתה.

תיעודים של עבירות שהוגדרו כחמורות ומסכנות חיים, בהתאם לתעדוף של אגף התנועה במשטרת ישראל, מועברים באופן מאובטח להמשך טיפול של חוקרי תאונות הדרכים באגף התנועה.

שומרי הדרך – משנים את תרבות הנהיגה בישראל ומפחיתים את כמות תאונות הדרכים.